Pokud tedy svou duševní aktivitu nějakým způsobem utlumíte, budete mít pocit, že reálný časový úsek proběhl za mnohem kratší dobu. Jedním z extrémů je spánek. Zde je vědomá část mozku téměř vypnutá a vydává minimum signálů, proto máme pocit, že celá noc uběhne třeba jen za pár vteřin. Samozřejmě každý ví, že ve skutečnosti spal např. 7 hodin, ale pacienti, kteří se po náročné operaci probouzejí z narkozy, nemají tušení, jestli spali 4 hodiny nebo 3 dny. Ale není třeba zacházet zcela do extrémů. Kolikrát se vám stalo, že jste si třeba v osm večer řekli, že shlídnete pár dílů seriálu a za dvě hodinky pudete spát, po dvou domnělých hodinách koukli na budík či mobil a zjistili jste, že už jsou dvě ráno? ;-)
Na druhou stranu lze duševní aktivitu zvyšovat a tím relativně zpomalovat tok času. (Toto zpomalování času NEMÁ nic společného s fyzikální teorií relativity, jak se mnoho laiků domnívá!) Ačkoli to možná není zřejmé,duševní aktivitu výrazně zvyšuje stres, který nutí tělo uvolnovat řadu podpůrnách látek a především adrenalin, který je asi známější ve spojení se sportem. Zde se také dají najt různé extrémy-třeba autonehody, nekteré klíčové okamžiky při adrenalinových sportech a podobné události mohou vést k jednorázovému a velmi intenzivnímu uvolnění již zminovaného adrenalinu, v důsledku čehož můžete mít na pár vteřin pocit, jako by se čas na několik okamžiků úplně zastavil. Asi nejvýraznějším extrémem v tomto ohledu jsou okamžiky těsně před smrtí nebo kdy jste smrti unikli skutečně jen o vlásek. (Tím mám na mysli smrt či ohrožení života při nějaké jednorázové události, např havárii a ne smrt v důsledku dlouhodobé nemoci.) S touto situací jsem se naštěstí ješte osobně nesetkal, ale mnoho lidí často popisuje, že jim prolétl před očima celý život během pár okamžiků reálného času. (Těžko odhadnout,jak dlouho to probihalo z pohledu dotyčných osob.) Takže v těchto okamžicích musí mozek vyvinout skutečně mimořádnou aktivitu.
Tímto bych shrnul, svoje základní tvrzení a z nich vyplývají další zákeřnější otázky:
- Pokud bychom nějakým způsobem dokázali udržet mozek vysoce aktivní, měli bychom stále dojem pomalu tekoucího času nebo by se naše biologické hodiny opět seřídily podle nového standartu?
- Existuje nějaká hranice duševní aktivity, při které by se čas kolem nás zdánlivě zcela zastavil nebo alespoň natolik zpomalil, že by byl zanedbatelný?
- Co přesně se děje s naší myslí při zvýšení duševní aktivity? Zvýší se stejnou měrou naše schopnost řešit problémy za stejný časový úsek (Z hlediska našeho vnímání času-nikoli z hlediska reálného času.) nebo pouze získáme relativně víc času na vyřešení daného problému stejným tempem?
Žádné komentáře:
Okomentovat